Sobota, 24 února, 2024
novinky
DomůRady a NávodyZískat zaměstnání vám pomůže správně napsaný životopis říká Personalistka.cz

Získat zaměstnání vám pomůže správně napsaný životopis říká Personalistka.cz

-

Curriculum vitae neboli životopis je vaší první vizitkou, kterou budoucí možný zaměstnavatel, respektive personální oddělení uvidí. Proto by měl být naprosto dokonale napsaný, a to jak po straně stylistické, tak co se týče pravopisu. Samozřejmě, někdy obcházíme společnosti osobně a životopis předáváme přímo my, většinou je ale posíláme e-mailem nebo vkládáme jako přílohu do odpovědi k inzerátu práce.

Jak napsat životopis

Aby vám životopis posloužil k užitku a byl vaším pozitivním předvojem, než dorazíte osobně, můžete jej napsat sami dle svého úsudku, ale mnohem lepší je použít vzor životopisu. I to, jak má správné CV vypadat totiž prochází vývojem, a tak se vám nestane, že jej napíšete stejně, jako před dvaceti lety, kdy jste práci hledali poprvé, ale teď už takový životopis není trendy.

V každém případě byste měli dodržet jednoduchou osnovu, aby mělo CV ten správný spád. Jako první uveďte své osobní údaje, ale neuvádějte nic, co nemá zaměstnavatel právo vědět, jako např. o vašem vyznání, politických názorech, rodinném stavu, počtu dětí a podobně.

Poté uveďte vaše nejvyšší dosažené vzdělání. Pokud vám pomůže k žádané práci i téma závěrečné práce, nebo třeba praxe v konkrétní společnosti, uveďte je.

Nezapomeňte ani na různé kurzy, stáže, certifikáty firem. Přehled znalostí a dovedností by měl zahrnovat jazyky, znalost počítačových programů, další zajímavosti, jako třeba psaní všemi deseti, řidičský průkaz a jeho skupiny…

Následně uveďte vaši pracovní historii. Nemusíte uvádět krátkodobé funkce, které trvaly např. 2 měsíce, ani důvody, proč jste které zaměstnání opustili. Hlavně uveďte ta zaměstnání, která by vás posunula k místu, které teď chcete získat.

Nebojte se pochválit

V životopise uveďte i své přednosti, jako časovou flexibilitu, trpělivost, ochota práce v týmu, nebo naopak obliba v samostatné práci, snaha a ochota vzdělávat se…

Pokud je vaše pracovní kariéra dlouhá, volte heslovité popisování zaměstnání. Těm, kdo si váš životopis budou číst, značně usnadníte práci a CV si přečtou celé, dodává slečna Pavlína z job portálu Personalistka.cz.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek