Sobota, 13 července, 2024
novinky
DomůRady a NávodyMezi námi ženami: Jak se mění menstruační cyklus ve dvaceti, třiceti a...

Mezi námi ženami: Jak se mění menstruační cyklus ve dvaceti, třiceti a později?

-


Menstruace není nic, na co bychom se těšili, přitom ji každý měsíc zažíváme během desítek let. Někdy překvapí zpožděním, delším či kratším krvácením, silnějšími bolestmi. Víte však, jak se mění v průběhu let?

Změny v menstruačním cyklu je obtížné předvídat, jednoduše se s nimi musíme vyrovnat a při vážných vykolejení z pravidelnosti navštívit lékaře. Avšak menstruační cyklus se mění i věkem. Jinak vypadá v dvacítce, jinak ve čtyřiceti. Je to kvůli hormonálním změnám souvisejícím s věkem, těhotenstvím, či při menopauze. Jak se mění konkrétně?


Měli byste během svých dní změnit návyky a životní tempo? Ženy kdysi to věděli, vysvětluje …
Menstruace v dvacítce
Pokud jste během dospívání zápasili s vrtošivé menstruací a nikdy jste nevěděli, kdy přesně přijde, máme skvělou zprávu: v tomto bodě vašeho života se menstruační cyklus stabilizuje. Proč? Je velmi časté, že mladé dívky nemají pravidelnou ovulaci. A bez pravidelné ovulace je i menstruace nepravidelnější. Na druhé straně, když se váš cyklus stabilizuje a přichází pravidelně, můžete pociťovat i premenstruační syndrom, silné křeče a citlivé prsy.


Další významná změna menstruačního cyklu, která se obvykle vyskytne po dvacítce souvisí s používáním antikoncepce. V tomto období se mnoho žen rozhodne užívat hormonální antikoncepci. Užívání tablet spustí další změny: menstruace je lehčí a pravidelnější. Některé pilulky mohou úplně zastavit menstruaci, protože zabraňují ovulaci a bez ovulace není potřeba zbavit se výstelky dělohy. Samozřejmě, vše má své pro a proti a volbu antikoncepce třeba dobře projednat s gynekologem.

Menstruace ve třiceti
V tomto období je menstruace většinou předvídatelná a pravidelná. Náhle silnější tok krve nebo intenzivnější bolest jako obvykle však mohou být znakem většího problému. Často jsou za těmito změnami benigní výrůstky nazývané myomy. Dalším výrazným problémem, který je třeba řešit a často se projeví kolem třicítky je endometrióza. Způsobuje silné bolesti a změny v menstruačním cyklu.

Další významný faktor, který zasahuje do menstruačního cyklu mnoha žen v tomto období je těhotenství. Menstruace se nevrátí dříve než šest týdnů po porodu, pokud nekojíte, pokud kojíte může se vrátit až po odstavení dítěte. Klidně to celkově může znamenat i dva roky bez menstruace. Navíc po porodu mají mnohé ženy zkušenost se změnou menstruačního cyklu. Některé tvrdí, že se zmírnily jejich křeče a menstruaci prožívají lépe.Menstruace ve čtyřiceti
Čtyřicítka znamená pro mnohé ženy začátek hormonálních výkyvů, které jsou předzvěstí menopauzy. Během této doby, která trvá zpravidla osm až deset let před menopauzou se tělo připravuje zcela odstranit menstruaci z vašeho života.

Přirozené hormonální změny způsobují, že ovulace je nepravidelnější a kolísání hladiny estrogenu může vyvolat vynechání menstruace, silnější krvácení, špinění mezi menstruacemi a delší období premenstruačních syndromů. Zjednodušeně – v tomto období není nic předvídatelné. Nezapomeňte na to, že i když je ovulace nepravidelná, stále můžete otěhotnět. O menopauze mluvíme tehdy, když menstruace vynechá nejméně rok.

Menstruace poukazuje na vaše zdraví
Bez ohledu na to, kolik máte let, nezapomínejte, že váš menstruační cyklus poskytuje mnoho informací o celkovém zdraví. Takže, pokud zaznamenáte nějaké neobvyklé příznaky, je vždy dobré vyhledat lékaře. Velmi nepravidelný cyklus nebo výrazné změny v krvácení mohou být znakem problémů se štítnou žlázou, syndromu polycystických vaječníků nebo mnoha dalších zdravotních komplikací, které se dají léčit.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek