Sobota, 13 července, 2024
novinky
DomůZdravíKolik kalorií na nás číhá na podzim? Proč si dopřát dýni i...

Kolik kalorií na nás číhá na podzim? Proč si dopřát dýni i lečo a jak nepřibrat z burčáku či lokše

-


Víte, kolik kalorií obsahuje husacinka, lokše, a k tomu dobrý burčák? Podzimní pochoutky jsou nástrahou pro naše hubnutí. Do jaké míry až vám dnes přiblíží odbornice.

Už je to tady. Pomalu se začala sezóna husích hodů a jídel z podzimní zeleniny. V nabídce jsou kachny, lokše, játra, smetanové hokaido polévky či lečo. Dobroty, které si většinou dopřejete jen na podzim.

Co ale na takovou stravu řekne náš žaludek, i když je to jen jednou za rok?
Podzimní dobroty, ze kterých se vám sbíhají sliny už jen při pomyšlení na ně, jsou sice chutné a těšíte se na ně celý rok, ale pokud to s nimi přeženete, vaše trávení ani linie se vám nepoděkují. Podzimní hody nejsou totiž právě dietním pohoštěním.

Na Slovensku je v tomto období v restauracích populární pořádat husí hody. Velmi oblíbené je podávat husa s červeným zelím a s knedlíkem nebo lokšemi.


Jako předkrm si vychutnáváme lokše plněné játry. Samozřejmě nesmí chybět něco tvrdé na pretrávenie a dobré červené víno.

Je to doslova výbuch kalorií
„Husa i kachna obsahují více tuku než kuřecí či krůtí maso. Proto mají až jednou tolik energie, průměrně od 1200 – 1500kJ na 100 gramů, „řekla ředitelka Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment ® Katarína Skybová, která vám na Diva.sk pravidelně radí o hubnutí.

Podle jejích slov si ale husího či kachního zdraví lidé mohou příležitostně bez problémů vychutnat. Pozor by si měli dát lidé s onemocněním žaludku, jater a žlučníku, kardiaky a lidé trpící obezitou.

Šetřete kalorie
Pokud navzdory všemu nevíte husím hodem odolat, a přece jen si na ně chcete pochutnat, dokážete jejich díky jednoduché fintě přežít bez těžkého žaludku a bez kil navíc.

„Chcete-li ušetřit kalorie, odstraňte z masa kůži a kombinujte ho jen s čerstvou zeleninou nebo dušeným zelím. Lokše či pečeni raději vynechte.

Pozor i na alkohol. Pokud se snažíte zhubnout, dopřejte si jen deci bílého vína, „poradila odbornice na zdravé stravování.

Sezóna burčáku
Po sklizni hroznů již vinaři nabízejí letošní chutné burčáky a mošty. Tyto nápoje však vůbec nepřejí vaší štíhlé postavě. Je to další podzimní kalorická bomba.

„Jakýkoliv alkohol je inhibitorem hubnutí. To platí io sladkém burčáku, který obsahuje do 6% alkoholu, má vyšší obsah přírodních cukrů a kvasinek s komplexem vitamínů B.

Energetická hodnota burčáku a moštu se průměrně pohybuje od 230 do 300 kJ na 100 ml, což je srovnatelné s bílým vínem, „poznamenala.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek