Pátek, 13 září, 2024
novinky
DomůRady a NávodyJe opalování v soláriu bezpečné? Dermatoložka vysvětluje rizika

Je opalování v soláriu bezpečné? Dermatoložka vysvětluje rizika

-


Dá se v soláriu opalovat bezpečně? Dermatoložka vysvětluje, jak se dokážete ochránit.

Pokud se obáváte opalování na přirozeném slunci nebo v soláriu, tento článek je přesně pro vás. I opalování se totiž může a umí být bezpečné. Pokud na to jdete správně.

Rakovina kůže je nejčastější formou rakoviny – tvoří až 40% ze všech rakovinných onemocnění, přičemž nejpostiženější rasou je právě bílá – kavkazská rasa. Přestože už prakticky denně během letních dnů slýcháme o tom, jak moc důležité je pokožku chránit, lidé jsou často nepoučitelní.

Jak to dělat, aby opalování se bylo bezpečné?
Opalování se v klasickém soláriu

„Vhodné je opalovat se kratší dobu – 6 až 8 minut, přičemž ideální odstup mezi jednotlivými opalování je alespoň 48 hodin, i to však v kratších časů ých úsecích. Není vhodné se celoročně opalovat v soláriu každé dva dny. V žádném případě také opalování v soláriu nelze kombinovat s opalováním na přirozeném slunci, „radí dermatoložka MUDr. Denisa Dostálová. Zároveň dodává, že i v soláriu je ideální použít opalovací krém, který je přesně určen na tento typ opalování. „Takové přípravky pokožku nejen ochrání, ale ji i hydratují,“ dodává.

Opalování se na přirozeném slunci

Slunce se v žádném případě není třeba bát. I dermatoložka tvrdí, že pobyt na slunci je pro zdraví člověka přímo nezbytný. Na potřebné doplnění vitamínu D však stačí, když na přirozeném slunci trávíme 10 až 15 minut denně dvakrát týdně. Postačí mít odhalené ruce a tvář. V případě, že se ale chceme i pěkně opálit, je dobré začít pomalu a postupně. Prázdninové extrémy, kdy si na celý den lehnete na lehátko, abyste doběhli zameškané, jsou tedy naprosto nevhodné a škodlivé. „Vyhýbejte se pobytu na slunci mezi 11 a 15 hodinou, začněte s menšími expozicemi a postupně přidávejte. Znovu nezapomeňte použít opalovací přípravky s ochranným faktorem, „radí dermatoložka.


Nejzdravější opalování najdete v kolagenovém soláriu
Ať už se opalujete na přirozeném slunci nebo v klasickém turbo soláriu, vaše pokožka je v obou případech vystavena zářením typu UVA a UVB – právě UVB je nejnebezpečnější typ záření, které je nejvíce odpovědné za zmíněnou rakovinu kůže. V kolagenovém soláriu se však těchto typů záření bát nemusíte.

„Kolagenové solárium obsahuje trubice produkující viditelné červené světlo. Toto světlo nevyzařuje UVA ani UVB záření, nepoškozuje DNA buněk v kůži, nepotencuje tak ani riziko vzniku nádorů. Nepodporuje dehydrataci kůže a stárnutí kůže. Naopak – záření v kolagenovém soláriu stárnutí kůže zpomaluje a pokožku hydratuje. Je vhodné například i pro pacienty s kožními onemocněními, jako jsou různé ekzémy, neurodermatitidy či například psoriáza, „vysvětluje dermatoložka.


Zkuste si terapii kolagenem zcela zdarma
Právě opalování se v kolagenovém soláriu dokáže vaši pokožku udělat jemnější, hebčí, nevysušuje ji a prokazatelně stimuluje i produkci kolagenu. Kolagenové solárium byste našli iv nejmodernějším soláriu na Slovensku – v solárko v bratislavské Eurovea.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek